צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום רצפת האגן
מנהל/ת הפורום: סיון נבות
  כמה שאלותמיטלי 16:37 07/08/2007
שלום.

אני נמצאת 5 חודשים אחרי לידה ראשונה ואקום מאוד קשה ואובחנה צניחת שלפוחית דרגה 1.

1. האם צניחה לא ניתן לרפא אלא רק למנוע החמרה? כלומר- האם לא אוכל להחזיר את המצב לקדמותו כבר?

2. מה הקשר בין גסטרואנטרולוג לבין רצפת האגן?
(אני שואטלת בעיקר בגלל תגובתך להודעה הקודמת וגם כי הבנתי שבבתי חולים הם לפעמים נמצאים באותו מקום).

3. האם תיתכן צניחה בגלל שבר בבטן (נראה לי שקרה שר כתוצאה מהלידה אבל לא בטוחה)?

מצטערת על השאלות הרבות, אני קצת לחוצה. ותודה לכל תשובה.
   כמה תשובותסיון נבות, פיזיותרפיסטית 21:29 09/08/2007
שלום מיטלי,

1. צניחה של איברי האגן מתרחשת כאשר יש נזק לרקמות חיבור או כשיש חולשה של שרירי רצפת האגן או כששניהם קיימים. נזק לרקמת חיבור (שבהחלט יכול להיתכן לאחר לידה קשה) לא ניתן "לתקן" ע"י תרגול אלא, אם בכלל, רק ע"י תפירה, וגם אז הרקמה לעולם לא תהיה דומה בתכונותיה לרקמת המקור. כתבתי "אם בכלל" - משום שיש גם "בשורות טובות" והן, ששרירים טובים, יכולים לפצות על רקמת חיבור קלוקלת ואז אפשר לכל הפחות למנוע את המשך הנזק ולכל היותר להפחית במעט מן הצניחה (אבל זה קורה אחרי תרגול אינטנסיבי במיוחד). שרירים טובים לא מספיקים לבדם, ולצד תרגול יומיומי של תחזוקת רצפת האגן יש צורך להתנהל נכון גם מבחינת הגוף - הכוונה היא להתנהלות נכונה בשירותים, התעמלות נכונה, הרמת משאות נכונה ועוד כיוב'.

2. מה הקשר בין גסטרו' לרצפת האגן? - גסטרואנטרולוג הוא רופא האמון על מערכת העיכול שלנו שמתחילה בפתח העליון= הפה ומסתיימת בפתח התחתון= פי הטבעת. היות ופי הטבעת הוא חלק בלתי נפרד מרצפת האגן (וגם הרקטום שיושב "על" רצפת האגן) הנה הקשר... בכלל רצפת האגן היא מקום קטן עם הרבה מאוד מטפלים: גינקולוגים, אורולוגים, אורוגינקולוגים, סקסולוגים, פרוקטולוגים, כירורגים קולו-רקטליים, פיזיותרפיסטיות ועוד כמה שבטח שכחתי...
אגב, ממש לא חובה שגסטרו ורצפת אגן יהיו באותו מקום, ככה זה במקרה במרפאת רצפת האגן בתה"ש.

3. שבר בבטן אינו גורם ישיר לצניחה, אך יכול להיות גורם תורם לאחת, כי פגיעות בדופן הבטן יכולות לגרום לחלוקת לחצים פחות טובה על רצפת האגן ובכך לעודד צניחות.

מקווה שעניתי לך על שאלותייך...

סיון נבות, פיזיותרפיסטית
   ל סיוון -- בהמשך לתגובתך מיטלי 23:46 16/08/2007
ממש תודה על התגובה.

איך אפשר לדעת אם מדובר על נזק או חולשה?
הבנתי שחולשה עדיף כי אז אפשר לתקן (הלוואי הלוואי...)??

ועוד שאלה, היה יל ריבוי מי שפיר בהריון ובנוסף עלית המון במשקל. לקראתי חודש 9 היו לי כאבים בטבור שנראה לי היו שבר.

מה דעתך?

מהמיואשת המחכה לנס..
   אל תחכי לנס - יצרי אותו בעצמךסיון נבות, פיזיותרפיסטית 18:07 18/08/2007
שלום מיטלי,

הדרך הטובה ביותר לדעת מה מצב רצפת האגן היא לפנות לרופא (במקרה הנ"ל רצוי אורו-גינקולוג) שיאבחן, ראשית, אם יש צניחה ומה דרגתה, ובהמשך להגיע לפיזיותרפיסטית של רצפת האגן ולהתחיל בתרגול משקם לצד הדרכה להתנהלות נכונה עם גופך.

לגבי תחושת ה"שבר" בטבור: תופעה שכיחה מאוד שמתרחשת בזמן ההריון היא "דיאסטזיס רקטי" = והכוונה להיפרדות שרירי הבטן האורכיים. בדרך כלל זה פיזיולוגי, מאוד נפוץ כאמור, ולרוב מחלים אחרי לידה. במקרים נדירים יש קריעה של רקמת החיבור שבין השרירים האורכיים ואז תיתכן הרניה (=שבר) וזה מטופל באופן כירורגי. הדרך לדעת מה המצב היא לגשת לכירורג (כללי) שיאבחן.

ולקראת סיום ואיחולי ההצלחה אני מחזירה אותך לעיין בכותרת... בהצלחה!

סיון נבות

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו