צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום רפואת שיניים לילדים
מנהל/ת הפורום: דר' רוית בן מאיר
  האם תמיד רואים סתימות בצילומי שיניים?א. 15:06 04/03/2009
שלום רב,
חייבת לשמוע חוות דעת נוספת אנסה לאתר בקצרה. בתי(היום 5.5) טופלה במרפאה פרטית (רופא שרשום באיגוד רופאי השיניים) בה בוצעו לה 14 סתימות לבנות (כולל גז צחוק,זריקות),הטיפולים היו מאד לא נעימים לילדה שלי, אך לנו כהורים היה מאד חשוב שיתבצעו על מנת לשמור על בריאות השיניים שלה. כל הטיפולים בוצעו ללא צילומים (לא חשבנו על זה בכלל). לאחר שבתי סרבה שיבצעו בה טיפולים מספר פעמיים ברציפות, החלטנו לשנות רופא (משנה מקום משנה מזל), הגענו לרופא מאחת מקופות החולים, הוא עשה לה צילום שיניים ואמר שהוא לא רואה אף!!! סתימה!!!! בפה שלה. כשהיא פותחת את הפה רואים סימניים לבנים שמראים שמשהו בוצע, אך הוא אומר שעל סמך הצילום לא בוצעה אף סתימה ומה שאנחנו רואים זה ככל הנראה "אטימת חריצים".השאלה שלי הכי חשובה האם זה הגיוני שבצילום שיניים לא רואים סתימות? אם תמיד רואים סתימות אז יש לנו בעיה רצינית, אם קיימת אפשרות שלא רואים את כל הסתימות אז דעתי תנוח עלי. הוצאתי את התיק הרפואי שלה מאותו רופא ושם מפורטים כל נסתימות שלה.
בתודה מראש.
א.
   יש חומרים לבנים שלא רואים בצילוםד"ר רוית בן מאיר 16:57 04/03/2009
אבל רואים בפה שנעשה טיפול. רואים שיש קידוח (נראה שונה מחור), כל עוד מדובר בסתימות של שני משטחים. בסתימות של משטח אחד, (אוקלוזאליות או בוקאליות או לינגואליות) פחות רואים בצילום גם קידוח.
יכול להיות שהרופא לא צילם, כי יש רווחים בין השיניים, ורואים אותן מכל הזויות גם ללא צילום. אם לא כך, זה לא תקין.
בקיצור: אמורים לראת משהו בפה, ורופא מיומן, אמור לראות גם סתימות לבנות כי בכל זאת יש הבדל ולוא קל בצבע או בהחזר האור.
עצתי: קודם כל תבדקי באיזה משטחים הסתימות תכנית טיפול או לבקש רשימה מהרופא. שנית: תבקשי מהרופא החדש לבדוק אם אינו רואה סתימות בפה. (אגב, אם הן אוקלוזאליות, הן יכולות להיות מכוסות בחומר של איטום חריצים)
קרה לי שנבהלתי לראות שן (שאני טיפלתי בה) ממש "הרוסה" בצילום, אך נראתה בנויה לתלפיות בפה, אם חומר מרוכב שאינו נראה ברנטגן. יש דבר כזה!
   תודה לך..בתוכנית טיפולים שהוצאתיא. 08:59 05/03/2009
הי,
הרופא החדש אמר לנו שהוא לא רואה סתימות בפה (אבל זה רופא שעבד עם הרופא הישן בעבר..)

בתוכנית טיפולים שהוצאתי מפורט:
"סתימה לבנה"-8 פעמיים,
"שחזור מורכב 1 משטח"-2 פעמיים
"סתימת אמלגם משטח 1" -2 פעמיים
"שחזור מורכב 2 משטחים ויותר" -1 פעם.

רשמת שכשמדובר במשטח אחד זה יכול להיות סתימה אוקלוזאלית-את הסתימה הזאת לא ניתן לראות בצילומים? אבל רופא מיומן יכול להסתכל בפה ולומר שבוצעה כאן סתימה? גם אם הסתימה מכוסה בחומר של איטום חריצים?
בסתימות של 2 משטחים (בוצע פעם אחת לפי תוכנית הטיפולים) למיטב ידיעתך במקרה כזה כן חייבים לראות בצילום את הסתימה?
   תלוי בשןדר רוית בן מאיר 16:22 05/03/2009
שני משטחים בשם קדמית, או כשיש רווחים, רואים בעין. לא תמיד ניתן לראות סתימה מכוסה בחומר איטום.
   פרט חשוב ששכחתי לציין-כל הסתימות הן בשיניים טוחנות!א. 09:00 08/03/2009
תודה על התייחסותך,
אשמח אם תייעצי לי במקרה שכל הסתימות נעשו בשיניים הטוחנות.
   מיקום הסתימה לא עוזר לידר רוית בן מאיר 09:09 08/03/2009
יתכן שנעשו סתימות מסוג "קומפוזיט סילנט" שהן סתימות קטנות וממוקדות, ועליהן איטום חריצים, להגן על שארית השן. קשה לי מאד לענות. זה כמו ללמד שחיה בהתכתבות. מה שאני רוצה לסכם זה כך:
1. יש חומרים מרוכבים שאינם נראים בצילום
2. לעיתים, כשיש רווחים בין השיניים, אין צורך בצילום, והכוונה לשיניים אחוריות
2. יש בתימות בשטח הלעיסי, שמאד קשה לראות בצילום. בדרך כלל אפשרי. יותר קשה לראותן, אם יש איטום מעליהן
4. אמלגם תמיד רואים בצילום. (לא ראו אפילו את סתימת האמלגם?? לא רואים אותה בפה??)
האם יש עכשיו עששת בפה הילדה בכלל?
   יש חורא. 09:18 08/03/2009
יש חור, שהרופא שיניים אמר שזה לא מעששת אלא מהתחלה של"קדיחה", אנחנו כבר לא יודעים מה לחשוב...
   הא??דר רוית בן מאיר 09:34 08/03/2009
שישים איטום, בלי אילחוש ובלי כלום ותגמרו עניין. נשמע לי נורא משונה.

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו