צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום דיני עבודה, זכויות נשים הריון ולידה
מנהל/ת הפורום: עו"ד לימור דרעי
  הודעה על קיצוץ מראש בשכר לאישה בהריון בזמן חזרתה מחופשת לידה ושאלותנטע 08:31 27/06/2013
שלום רב
אני עובדת 5 שנים בעמותה. 3 שנים אחרונות אני עובדת כמנהלת צוות, ומקבלת שכר זהה לצוות אותו אני מנהלת. הנהלת העמותה הודיעה כי המצב הכלכלי קשה ועקב נסיבות ראליות שונות, היא מבקשת לקצץ בשכרנו 15%!.

לפני שנתיים, חלק מהעובדים היו פרילנסרים, וקיצצו לנו 30$ בשעות לצורך העסקתם כשכירים. באותו זמן לא היה לנו חוזה, לאחר הקיצוץ חתמנו על חוזה.

ההנהלה הודיעה כי אינה יכולה לכפות עלי קיצוץ בגלל שאני בהריון, אך שהדבר תלוי ברצוני הטוב. האם זה חוקי להפעיל עלי לחץ כזה לפני כולם? בטענה שבמידה ואסכים זה יקטין את הקיצוץ לאחרים.

אני שוקלת לסרב לקיצוץ. השאלה היא היכן זה מותיר אותי לאחר הלידה בעזרת השם, כשארצה לחזור לעבודה, ברור לי שיתנו זאת בקיצוץ בשכרי.

יש לי מספר שאלות-
1. האם כשארצה לחזור לעבודה, ויודיעו לי כי אני מחויבת לקצץ בשכרי, אוכל להתפטר כדין מפוטרת ולקבל דמי אבטלה?
2. עם וותק של 5 שנים, מה פרק הדבר המירבי אותו אני יכולת לקחת כחופשת לידה ללא תשלום?
3.אם אחליט לעזור ישירות אחרי חופשת לידה ולחתום אבטלה- האם יש לי זכאות? הכוונה להתפטרות רגילה לצורך טיפול בתינוק או תינוקת. אם כן, במידה ואצא ל 3 חודשים בתשלום ועוד מספר חודשים ללא תשלום, האם אוכל להתייצב בלשכה כבר בתקופת החופש ללא תשלום כדי להתחיל את פרק ההמתנה של 3 חודשים?
   עו"ד לימור דרעי, מנהלת הפורום 09:49 30/06/2013
שלום נטע
ע"פ חוק עבודת נשים אסור למעביד לפגוע בהיקף משרה של עובדת אשר משליך על שכרה, אלא באישור של משרד התמ"ת.
מכל מקום קיצוץ בשכר משמעו הרעה בתנאים להם הורגלת עד כה, אשר במקרה זה את זכאית להתפטר בדין מפוטרת לאחר מתן התראה למעביד בכדי שיתקן את הרעת התנאים.
60 יום לאחר חופשת לידה לא ניתן לפגוע בהיקף משרה של עובדת אלא באישור של משרד התמ"ת.
עד 9 חודשים מהלידה ניתן להתפטר בדין מפוטרת במידה וברצונך לטפל בתינוקך וכמובן לקבל דמי אבטלה.
בהתאם לוותק שלך את זכאית לחל"ת למשך 12 חודשים.
המענה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי
לימור דרעי, עו"ד

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו