צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום דיני עבודה, זכויות נשים הריון ולידה
מנהל/ת הפורום: עו"ד לימור דרעי
  זכויות עובדת בהריוןמוטי 20:24 24/03/2015
שלום רב, אשמח לקבל עזרה לגבי סוגיה אשר עלתה במקום עבודה אותו אני מנהל.

לפני כחודשיים רכשתי עסק פעיל עם עובדים.
בתהליך מעבר העסק חתמו העובדים על פרישה מרצונם למול המעסיק הקודם.

העובדים התחילו אצלי מחדש ללא וותק מהמעסיק הקודם.

כרגע יש לי עובדת אשר החלטתי לפטר עקב חוסר התאמה לתפקיד.

העובדת, עובדת אצלי מזה כחודשיים, הגשתי לה מכתב פיטורים בהודעה מוקדמת לפי חוק, לאחר מסירת המכתב הגישה לי העובדת מכתב מטעמה בו היא מציינת כי היא בחודש השני להריונה.
את הידיעה על הריונה ידעתי רק לאחר הגשת מכתב הפיטורין כך שבפועל בזמן הגשת המכתב לעובדת לא ידעתי על כך שהיא בהיריון.

מצד אחד אין לעובדת וותק (רק חודשיים), מצד שני כפי שהבנתי החוק אסור לפטר עובדת בהריון.

מה עלי לעשות וכיצד עלי להתנהל מולה על פי חוק ?
חשוב לי לציין כי העובדת מנצלת את מצבה כרגע ומסבה נזק מכוון לארגון.

אשמח לקבל יעוץ בנושא, תודה רבה
   עו"ד לימור דרעי, מנהלת הפורום 10:48 25/03/2015
שלום מוטי

אסור למעביד לפטר עובדת בהריון , ואם העובדת מועסקת אצל המעביד מעל חצי שנה, עליו לבקשת היתר מאת משרד התמ"ת.

יצוין, כי כאשר מעביד מעונין לפטר עובדת בהריון שמועסקת על ידו פחות מחצי שנה, הוא יוכל לפטרה במידה שהסיבה האמיתית לפיטורים לא נובעת מההריון, שכן, פיטורי אישה מחמת הריונה מהווים אפליה, האסורה עפ"י חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988 ומנוגדים לעקרון השוויון.

לעניין הוותק
סעיף 9 לחוק עבודת נשים קובע :
"לא יפטר מעסיק עובדת שהיא בהריון וטרם יצאה לחופשת לידה אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה, ולא יתיר השר פיטורים כאמור אם הפיטורים הם, לדעתו, בקשר להריון; הוראות סעיף קטן זה יחולו הן על עובדת קבועה והן על עובדת ארעית או זמנית ובלבד שהעובדת עבדה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה ששה חדשים לפחות".

ע"פ החוק יתכן וניתן לפרש כי לעובדת קיים וותק מעל חודשים היות ובסיפא של הסעיף מצויין "באותו מקום עבודה".
כדי לצאת מהספקות, ממליצה לך לפנות למשרד התמ"ת לקבל היתר לפיטורים ומשרד התמ"ת יאשר את הפיטורים במידה וישתכנע שהפיטורים הם לא בקשר להריון.
המענה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי
לימור דרעי, עו"ד

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו