צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פסיכולוגיית ילדים
מנהל/ת הפורום: אורית גודקאר
  בן 6 שמתקשה להעסיק את עצמואמא 10:48 05/04/2008
בן ה6 שלי יש סף תסכול נמוך . עם חברים\בגן אין בעיה אבל בבית יש קשיים רבים.
הוא ממש לא מסוגל לשחק עם עצמו-יש לו חדר מלא צעצועים אבל הוא לא משחק בהם כלל, הוא מעדיף להרגיז כדי לקבל תשומת לב.
לדוגמא:היום רצה לשחק במכונית על שלט שאני לא אוהבת שהוא משחק בה בבית. הוא הצליח לשכנע את אחותו לצאת לחצר ולשחק שם (כשאני מתבוננת בתוך הבית)
אחרי זמן מה הם חזרו הביתה והוא היה לא מרוצה ובכוח ניסה לגרור אותי למאבק. הוא התעסק במטבח(התחיל לאכול למרות שרק סיים ארוחת בוקר , דבר שהוא עושה משעמום לעיתים ואני לא אוהבת) ,העיף חפצים ממקום למקום בסלון, התחיל להתבכיין שהוא רוצה לאכול עוף(והכנתי היום לצהריים בשר לבקשתו המפורשת )
אני הייתי כל כך רוצה שהוא פשוט ילך וישחק באיזה משחק או יצייר ויעשה משהו עם עצמו .
זה כל כך מעצבן אותי שהוא עושה דברים שאני מעדיפה שלא יעשה. מה עם לקרוא איזה ספר?לצייר?לשחק בלגו?בפאזל? שימצא לו את העיסוקים הנינוחים והנחמדים . במקום זה הוא מחפש להרגיז ולריב.
הבעיה שהוא ממש לא מקבל "לא" וכל דבר נגרר לעונשים ולויכוחים שמתישים אותי.
הייתי רוצה ליצור תקשורת יותר זורמת איתו ושבנוסף ימצא את הדרכים להעסיק את עצמו גם שאיני פנויה אליו.
(אני לא עובדת ונמצאית איתו כל יום מהצהריים, כך שלא מדובר בחסכים של דמות הורית).
שאר הילדים בבית מאד אוהים להעסיק את עצמם ,ולכן הרבה יותר קל לי איתם. יש לי כעס כלפיו כי אני מרגישה שהוא מקבל תשומת לב"על חשבון" ילדים אחרים. וג םמרגישה רע עם עצמי כי אני ממש לא נהנית להיות בחברתו רב הזמן.
הילד פורח בחברת ילדים אחרים ובזמן פעילויות כמו ג'ודו,שחייה , וכולי. הבעיה העיקרית היא בבית-כי בבית קשה לייצר את הפעילויות האלו וגם אמנם הוא לא זקוק למנוחה אבל אני מותשת וזקוקה למנוחה בין פעילות אחת לאחרת.
אשמח לשמוע אם יש לך מה לומר בנושא
תודה
   איך לומדים להעסיק את עצמי?אורית גודקאר, פסיכולוגית 19:53 07/04/2008
שלום אמא,
התיאור שלך מאד מורכב וקשה לי להרגיש שאני מבינה מה קורה בבית. אני שומעת אותך מותשת וקצת כועסת על המשאב היקר של זמנך שנתבע ונתבע. לא ברור לי באיזה מקום מבחינת האחים מצוי הבן התובעני, ומה ההרכב המשפחתי. מעניין לשמוע איך הוא בגן, והאם גם שם הוא מתקשה להעסיק את עצמו.
כמה רעיונות בכל זאת - להוציא חלק ניכר מהמצעצועים מהחדר לאחסנה לזמן מה. (או לתרומה). עומס גורם לאי שקט ומקשה מאד על יכולת להעסיק.
לדאוג שבייבי סיטר תבוא אחת לשבוע להשגיח על האחים בעוד את ובנך עוסקים ביחד בבית בפעילות שקטה. אל תצפי שבמשך שעה הוא יעסוק בפעילות יחידה, אבל אם בשעה אחת תעבדו על פאזל, תקראו סיפור, תציירו (כל פעם בחומר יצירה אחר), ותבנו יחד, לאט לאט הוא ילמד גם להתעסק בכל אחד מהדברים הללו זמן ארוך יותר, וכמובן גם ימשיך בכך בכוחות עצמו.
לנסות לברר מה בעצם מבקש הבן כשהוא מבקש את תשומת ליבךת המתמדת, ומדוע. לשם כך הייתי מציעה לך ולאישך לפנות לפגישות יעוץ פנים אל פנים, ולא להסתפק בעצות באינטרנט. התנהגות שמעוררת בך רגשות כה עזים היא סביר להניח מורכבת מהרבה התנסויות עבר בינך ובינו, ועל כן סביר להניח שיהיה קשה לפרק אותה לרכיבים קצרצרים שייכנסו לעצות...
עוד דבר, איני יודעת אם יש לך בבית עוד בנים, אבל לבנים רבים יש צורך בתנועה ובתחלופה מהירה יותר של פעילויות. אולי נקודת ההשוואה שלך קצת גורמת לך לשפוט אותו לחומרה? ייתכן שלא, וייתכן שיש בעיה אמיתית שכדאי לברר, אבל שוב, את זה לא אוכל להציע לך בפורמט הנוכחי.
בהצלחה,
אורית
www.hebpsy.net/orit
   איך לומדים להעסיק את עצמי?אורית גודקאר, פסיכולוגית 19:53 07/04/2008
שלום אמא,
התיאור שלך מאד מורכב וקשה לי להרגיש שאני מבינה מה קורה בבית. אני שומעת אותך מותשת וקצת כועסת על המשאב היקר של זמנך שנתבע ונתבע. לא ברור לי באיזה מקום מבחינת האחים מצוי הבן התובעני, ומה ההרכב המשפחתי. מעניין לשמוע איך הוא בגן, והאם גם שם הוא מתקשה להעסיק את עצמו.
כמה רעיונות בכל זאת - להוציא חלק ניכר מהמצעצועים מהחדר לאחסנה לזמן מה. (או לתרומה). עומס גורם לאי שקט ומקשה מאד על יכולת להעסיק.
לדאוג שבייבי סיטר תבוא אחת לשבוע להשגיח על האחים בעוד את ובנך עוסקים ביחד בבית בפעילות שקטה. אל תצפי שבמשך שעה הוא יעסוק בפעילות יחידה, אבל אם בשעה אחת תעבדו על פאזל, תקראו סיפור, תציירו (כל פעם בחומר יצירה אחר), ותבנו יחד, לאט לאט הוא ילמד גם להתעסק בכל אחד מהדברים הללו זמן ארוך יותר, וכמובן גם ימשיך בכך בכוחות עצמו.
לנסות לברר מה בעצם מבקש הבן כשהוא מבקש את תשומת ליבךת המתמדת, ומדוע. לשם כך הייתי מציעה לך ולאישך לפנות לפגישות יעוץ פנים אל פנים, ולא להסתפק בעצות באינטרנט. התנהגות שמעוררת בך רגשות כה עזים היא סביר להניח מורכבת מהרבה התנסויות עבר בינך ובינו, ועל כן סביר להניח שיהיה קשה לפרק אותה לרכיבים קצרצרים שייכנסו לעצות...
עוד דבר, איני יודעת אם יש לך בבית עוד בנים, אבל לבנים רבים יש צורך בתנועה ובתחלופה מהירה יותר של פעילויות. אולי נקודת ההשוואה שלך קצת גורמת לך לשפוט אותו לחומרה? ייתכן שלא, וייתכן שיש בעיה אמיתית שכדאי לברר, אבל שוב, את זה לא אוכל להציע לך בפורמט הנוכחי.
בהצלחה,
אורית
www.hebpsy.net/orit

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו