צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פסיכולוגיית ילדים
מנהל/ת הפורום: אורית גודקאר
  מוות במשפחהמלאני 14:51 22/10/2008
אני אמא ל2 בנות בגילאים 2 ו-4 ,הסבתא רבה שלהן חלתה במחלה שהרופאים לא צופים שתתרפא ממנה לצערי. אציין שהן פוגשות אותה על בסיס כמעט יומי ומכאן גם קשורות אליה... היא מתפקדת ומשחקת איתן כרגיל עדיין אך בגלל המידע הזה רציתי לשאול האם ל"הכין" אותן למה שצפוי לקרות? ובכלל איך מבשרים בשורה על מוות בגילאים כל כך צעירים? בת ה-4 נבונה מאוד ולא תסתפק בתשובת ה-"סבתא שומרת עליך מלמעלה"(או משהו כזה) אודה מאוד על תשובה .יום טוב
   תשובות ישירותאורית גודקאר, פסיכולוגית 08:23 23/10/2008
מלאני שלום,
אני תמיד בעד האמת, ובעד לתת תמונה ישירה ונכונה ככל הניתן, בהתאם לרמת ההבנה והגיל.
כבר השבתי על כך בעבר, כך שאת יכולה לנסות לחפש על פי המילה "מוות", אך אשיב שנית.
לבת הגדולה הייתי מספרת שסבתא רבא שלה שהיא כבר אישה מאד זקנה, חלתה, ומרגישה לא טוב. לא הייתי אומרת כרגע יותר, אך הייתי מקשיבה קשב רב לשאלות שלה, ומנסה להיענות להן. גם הייתי בודקת האם מתוך השאלות משתמע שהיא מבינה שזו אפשרות, או שזה מבחינתה משהו כמו הצטננות שהיא חווה. לקטנה הייתי אומרת שוב שסבתא חלתה, ושצריך לנסות לשמח אותה. איתה הייתי נמנעת מהרחבה יתרה של הנושא, בגלל הקושי להבין בגיל הזה את המשמעות של המוות, את אי הההפיכות שלו ואת המשמעות של הזמן. כשסבתא תצטרך להתאשפז או תיעלם, חס וחלילה מחייה, הייתי מזכירה שסבתא היתה זקנה מאד וחולה, וכעת היא מרגישה רע יותר. בהמשך, גם הייתי מזכירה את המילה המפורשת - נפטרה, מתה, או כל מילה שאת מרגישה איתה נוח. אני לא בעד מטפורות כמו "סבתא שומרת עליך מלמעלה" פשוט כי אני לא מאמינה בהן... בעיני מוות הוא פשוט הפסקה של החיים והתפוררות הגוף, אבל למי שמאמין בהישארות הנשמה, או בכל אמונה אחרת בנוגע למוות, ברור שנכון לעשות שימוש באמונה האישית הזו.
מקווה שסבתך תוכל לחיות בצורה מלאה ונוחה ככל האפשר, ושניפגש בשמחות.
אורית
www.hebpsy.net/orit

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו