צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום ייעוץ הנקה עדי יותם IBCLC
מנהל/ת הפורום: עדי יותם IBCLC
  נוגדנים וכדוריות דם לבנותאורית 17:07 11/05/2009
שלום,

בתי בת השלושה וחצי חודשים, קיבלה לא מזמן חיסון ראשון, ואנו חוששים שאולי נפגעה ממנו. לאור זאת, אנו שוקלים לאחר את שאר החיסונים ומעוניינים לדעת את רמת ההגנה של התינוקות על ידי הנוגדנים שלי, דרך החלב. כלומר האם הנוגדנים עוברים בחלב אם לאורך כל תקופת ההנקה או רק בחודשים הראשונים?
כמו כן, במידה והיא תקבל חלב אם עד גיל שישה חודשים, והחיסונים ינתנו מגיל שנה, האם הנוגדנים שהיא קיבלה בתקופת הראשונה ממשיכים להגן עליה, גם אחרי הפסקת קבלת חלב האם?
אציין שהיא מקבלת את החלב מבקבוק שנשמר במקרר בלבד ומחומם (וזאת כיון שלא היה לי מספיק חלב). החלב שלי מהווה 50 עד 66 אחוז מתצרוכת החלב שלה.
בנוסף, במידה ואני אמשיך לתת לה כמות קטנה יותר של חלב גם אחרי גיל שישה חודשים, האם יש בכך הגנה מספקת?

בנוסף, הבנתי שכדוריות דם לבנות עוברות גם הן בחלב, האם גם זאת תמיד, או רק בחודשים הראשונים?
האם חימום עד 60 מעלות, בבקבוק פלסטיק של חלב שנשמר במקרר בלבד, יכול להרסן?

בתודה מראש,
אורית
   נוגדנים וכדוריות דם לבנות עדי יותם, IBCLC 20:27 12/05/2009
החיסונים שניתנים בט"ח הם נגד מחלות ספציפיות, והנוגדנים שבחלב שלך נוצרים בהתאם לפתוגנים שבהם את נתקלת. ההנקה מחזקת את מערכת החיסון, בהחלט, אבל אי אפשר לסמוך עליה שתחליף את החיסונים.

נוגדנים וגורמי חיסון שונים עוברים בחלב לאורך כל תקופת ההנקה, ופועלים בצורות שונות.

ההשפעות המבורכות של ההנקה נמשכות לאורך כל החיים, אך אי אפשר למדוד באופן מדויק - הדברים משתנים מילד לילד, בהתאם גם להיסטוריה המשפחתית, לתזונה פרט להנקה, ועוד ועוד.

למה לחמם עד 60 מעלות? חלב אם במקור מגיע בטמפ' 37 מעלות... מן הסתם חימום מעבר לרמת הגוף הרצויה, פוגע ברכיבים שונים בחלב.

בהצלחה!
   המשך לשאלהאורית 16:23 13/05/2009
אם כך,
האם נכון לומר שרמת ההגנה באמצעות נוגדנים וגורמי חיסון אחרים, קבועה לאורך כל תקופת ההנקה?
אם לא, האם תוכלי לפרט, מה השינויים שחלים לאורך הזמן?

לגבי חימום החלב, התכוונתי שאני מחממת לטמפרטורת הגוף באמצעות מים שמחוממים לכל היותר ל-60 מעלות.
בהקשר זה, רציתי לדעת אם תכונות הנוגדנים וגורמי חיסון אחרים (כולל כדוריות לבנות) נשמרות.

תודה,
אורית
   המשך לשאלהעדי יותם, IBCLC 08:35 14/05/2009
רמת ההגנה משתנה בצורה מעניינת מאוד. אין מידע מדויק לגבי גילים שונים, אך הרמה גבוהה מאוד בימים הראשונים (קולוסטרום), אחר כך יורדת מעט, ואחרי גיל שנה - עולה שוב. זאת כנראה מכיוון שבגיל שנה הילד יונק פחות (אז החלב עשיר יותר בנוגדנים, כדי שבמנות הקטנות שהוא יונק, עדיין יקבל נוגדנים רבים) ו"מסתובב" יותר - מתחיל ללכת, לשחק במקומות שונים, וחשוף יותר למחוללי מחלות.

כמו כן, סוג ורמות הנוגדנים משתנים בהתאם למה שהאם נחשפת אליו. כל עוד מחבקים ומנשקים את התינוקת כמה פעמים ביום, האם נחשפת גם לפתוגנים שהבת נחשפת אליהם :-) יש הרצאה מעניינת ביותר על הנקה וחיסוניות באתר "בקול", שנתנה ד"ר שרון ברנסבורג-צברי. חפשי בגוגל (ואם לא תמצאי, כתבי שוב ואמצא לך את הלינק).

לגבי החימום, גם אם יש פגיעה מסוימת מאחר שחלק מהחלב, באזור דפנות הבקבוק, מתחמם מעט יותר במגע עם המים החמים, עדיין נשמרים רוב רכיבי התזונה, הנוגדנים וכו', ללא פגע.

בהצלחה!
   אשמח לקבל את הלינקאורית 12:37 14/05/2009
הי,

אני מניחה שהתכוונת לאתר
www.bekol.co.il,
אבל לא הצלחתי למצוא שם את ההרצאה שדיברת עליה.
כך שאשמח מאוד לקבל את הקישור!

תודה,
אורית
   הלינקעדי יותם, IBCLC 00:33 15/05/2009

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו