צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
קלינאית תקשורת
מנהל/ת הפורום: תמר בש
  התייעצות לגבי בן שנה וחציגילה 13:04 14/06/2007
שלום
הבן שלי בן שנה וחצי
במשפחה טוענים שהוא לא שומע טוב ולא מגיב, ושהדיבור שלו לא מפותח.
הוא סובל מנוזלים באוזניים בחצי השנה האחרונה, ומנזלת כרונית ששום דבר א מצליח לייבש אותה.
בבדיקות שמיעה (חופשי+ ber) נמצאה ירידה בשמיעה.
רופא אא"ג ידוע שלח אותנו מייד לניתוח צינוריות, אחד אחר המליץ לחכות, לחחזור על בדיקות השמיעה. הוא לא משוכנע שלילד יש עיכוב תקשורתי, ולא משוכנע שבדיקות השמיעה מהיימנות.
במשפחה מאוד לוחצים לעשות לו את הניתוח ו"לגמור עם העניין".
אני לא "חותכת" סתם.

התור לקלינאי תקשורת מאוד ארוך, ומה שאני רוצה זה לתאר לך את אוצר המילים שלו לדעת אם זה נורמלי לגילו או מעיד על עיכוב:

זיהוי ותגובה למספר אברי גוף, תן, קח (ייתכן שמזהה שפת גוף או תנועות שפתיים)
לא תמיד מגיב כשקוראים בשמו
אומר:
אבא (מתכוון לכל מיני דברים)
מא (אמא, בזמן האחרון, לא בטוח)
אם-אם (אוכל)
אן-אן(כלי רכב)
דיו (סוס וחיות דומות)
או-או (כלב וחיות דומות)
בבה (במבה)

בעיקר מתבטא בפנטומימה: יש לו תנועת ראש לקלטות מוזיקליות , כן, מנפח בלון, מוחא כף לפיצוץ, מצביע לאן שרוצא להגיע.

תודה מראש
וסליחה על האורך
   בן שנה וחציתמר בש 17:36 19/06/2007
שלום גילה,
קודם כל, מצטערת על העיכוב בתשובה.
טוב עשיתם שבדקתם את השמיעה גם בבדיקת ברה. בהחלט יש בירידה בשמיעה (את לא מציינת כמה...) כדי להשפיע על היכולות השפתיות של בנך. את מתארת ילד תקשורתי שאף נעזר בג'סטות ואמצעים לא-מילוליים אחרים כדי להעביר את המסר, וזה מצוין. לגבי אוצר המילים, בגיל הזה אנו מצפים בדרך כלל לאוצר מילים רחב יותר, אבל מה שחשוב הוא שתהיה כל הזמן הרחבה של אוצר המילים, משבוע לשבוע, ולא "דריכה במקום". חשוב לא פחות, ואולי אף יותר, איך ההבנה שלו? האם ייענה להוראות פשוטות אך מגוונות, לבקשה כמו "לך לחדר ותביא את הנעליים/בקבוק וכו'). האם מצביע על תמונות פשוטות בספר מוכר, לפי בקשה? האם מסתמך הרבה מאוד על ג'סטות שלכם? אכן, תור ההמתנה לקלינאית במערכת הציבורית יכול להיות ארוך. אם מדובר בשבועות ספורים הייתי עוקבת בינתיים אחר ההתפתחות ואף עורכת רשימה של מילים. ומדברת איתו הרבה על כל מה שרואים וחווים, בשפה פשוטה, ברורה וחזרתית.

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו