צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום התפתחות תינוקות
מנהל/ת הפורום: שי זילברבוש, הילה מיסק
  בת 10 חודשים לא מתיישבת לבדאירנה 10:58 13/10/2008
שלום רב.
רציתי לדעת מה אליי לעשות בתי בת 10 חודשים לא יכולה לקום
לבד בלי איזה שהיא תמיכה, למשל כשהיא שוכבת על הגב לא יכולה לקום לבד, היא עושה מעמץ לבטן, אבל כשהיא ליד המיטה שלה אז טופסת אותה ואז קמה, היא קמה גם מעגלה, כמו כן היא עומדצ טוב ויושבת עם בטחון, יכולה גם ללכת עם עזרה כמובן, אז עד כמה זה צריך להדיג אותה, ועוד שכחתי היא גם לא זוחלת. תודה רבה וחג שמח.
   מעבר לישיבהגלית בר-יוסף 17:23 15/10/2008
שלום אירנה,

חסרים לי מספר נתונים בכדי לענות לך: האם ביתך מסכימה לשכב על הבטן? האם היא מתהפכת לשני הצדדים? מאיזה גיל הושבת אותה? בינתיים להלן מספר הסברים ותרגילים.

השלב הנכון שבו תינוק ילמד להתיישב הוא משהייה על שש (לאחר זחילה) או ישיבה דרך הצד שלו. משהייה על שש תינוק צריך להעביר משקל אחורה לכוון הרגליים, להסיט את האגן הצידה ולהניח את הטוסיק. זו ישיבה משוכלת שממנה עובר גם לישיבה רגילה וחוזר חלילה. תינוק היושב לפני שאכן הוא בשל לישיבה, יושב ישיבה לא יציבה, מפעיל לחץ על חוליות הגב התחתון.
קיימות מספר סיבות מדוע ילד לא זוחל על 6.

ניתן לעזור לו להתקדם לקראת זחילה על שש בעזרת התרגילים הבאים:
1) להניח אותו מעל הרגל שלך על שש ולגרות שליחת ידיים לצעצוע או בועת סבון לסירוגין כל פעם ליד אחרת.
2) להניח על הבטן , לתחום את רוחב הפסוק (לעמוד מאחוריו ועם הרגליים שלך לתחום אותו) ובהדרגה למשוך את הטוסיק כלפי מעלה עד המעבר ל-6. בתנוחה הזו לתרגל את שליחת הידיים כבתרגיל הראשון.
3) בזמן עמידה על שש, ניתן גם להניע אותו קדימה ואחורה – רוקינג.
4) במידה ומיישר ידיים על הגחון, אפשר לנסות ללחוץ מעט את השוקיים כלפי הרצפה ובמקום שידחוף אחורה הוא יעלה על שש.
ראשית כדאי לתרגל איתו ישיבה רגילה ומשוכלת תוך ישיבה על כדור פיזיו.
1. שבי איתו על הכדור על רגל אחת להתחיל בתנועה במקום ולהוסיף תנועה לכל הכוונים (קדימה אחורה ימינה ושמאלה).
2. להושיב אותו עצמאית על הכדור, עימדי מאחוריו על הברכיים, להחזיק מהאגן ולעשות את אותן התנועות.
3. להושיב אותו בישיבה משוכלת על הכדור(רגל אחת קדימה ואחת אחורה) ולהטות לכל הכיוונים, להעביר לשני הצדיים.
4. כשנמצא על שש להטות מעט את האגן לצד אחד ואחורנית לכוון ישיבה. כל פעם מעט לשני הצדדים. רק לכוון ולא ל"הושיב".
5. מעמידה לתרגל ירידה בעקבות צעצוע לכוון הרצפה, פעם לימין ופעם לשמאל, תוך רוטציה וכפיפת הברכיים.

מאוד קשה לי להנחות אותך לתרגול מדויק בלי להיפגש ובלי לזהות את המקור לקושי מעבר ל-6 וזחילה. אני ממליצה להגיע למרכז לאבחון מדוייק והתאמת תרגילים מותאמים לקושי.

בנוסף אני מציעה לנסות להמעיט את השהיה בעמידה ואת המעבר לעמידה. לא לתת ידיים, להרחיק אותה מחפצים שנעמד עליהם. ברגע שילד מתחיל להיעמד הוא יכול לדלג על שלב הזחילה ובכך ,דפוסי התנועה שרוכש בתנועה הזו לא יסייעו לו מספיק למעבר למיומנויות הבאות, כגון עמידה והליכה. ככל שיהיה יותר על שש ויתנסה יותר בניתוק הידיים לסרוגין ומשחק על שש יוכל להתחיל לזחול. בהמשך גם להתיישב.

אנא שתפי אותי בהתקדמות

בברכה,
גלית בר-יוסף
מדריכה להתפתחות תינוקות
מכללת "צעד ראשון"

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו