צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום התפתחות תינוקות
מנהל/ת הפורום: שי זילברבוש, הילה מיסק
  טונוס חזקנעמי 02:02 22/02/2012
בני בן 4 חודשים בטיפת חלב אמרו לי שכנראה יש לו טונוס קצת מוגבר. ולעקוב אצל הרופא.
מה זה אומר? איך מאבחנים כזה דבר? והאם זה מסתדר או צריך איזה טיפול מיוחד?
יש לציין שהוא מתפתח נהדר. כלומר הוא מצמיד ידיים לאמצע ומביא דברים לפה כך מנסה לתפוס דברים ומתענין מרים את הראש קצת פחות טוב אבל בסדר.
מבחינה שפתית הוא מגיל חודשיים מנסה לחקות קולות ואומר אבא הרבה פעמים... (משתדל לחקות אותי)
אז רציתי לדעת מה אני יכולה לעשות בענין הטונוס. תודה.
   שלום נעמימיכל שוטלנד 13:18 22/02/2012
במושג טונוס מוגבר הכוונה למתח שרירי גבוה.
יש כל מיני סיבות שבגללם תינוקות 'מחזיקים' את השריר יותר מדי ובעצם עובדים קשה מדי עם השריר ופחות נחים.
מאבחנים את זה ע"י צפיה בתינוק, מגע, תנועה וגם התנהגותית.
מנסיוני, בהחלט כדאי לגשת לאבחון וייעוץ יותר מעמיק, וגם מומלץ לתת לזה מענה. הסיבה היא שכשתינוק משתמש בשרירים שלו בצורה לא מאוזנת, כל מהלך ההתפתחות שלו מושפע מזה. וככל שהוא צעיר יותר, כך קל יותר לתת מענה יעיל.
טוב לשמוע שהוא מצמיד ידיים לאמצע ומביא דברים לפה, זה שלב התפתחותי חשוב.
יש לי כמהשאלות כדי לקבל תמונה יותר ברורה:
איך היתה הלידה (רגילה, קיסרי, ואקום, ארוכה או קצרה במיוחד)?
באיזה מנח היה ברחם (רגיל, רוחבי, עכוז)?
איך ישן (גב, בטן, צדדים)?
איך מעביר את היום (מזרון פעילות, עגלה, טרמפולינה...)? האם אתם משתמשים במנשא, מאיזה סוג ובאיזו תנוחה?
האם כששוכב על הבטן יודעת גם להניח את הראש על הלחיים ולנוח או שהמצח בעיקר נוגע ברצפה?
כשהוא על הבטן, האם נשען על האמות והמרפקים או על ידיים ישרות?
ואם על האמות, איפה ממוקמים המרפקים: מתחת לכתפיים, מחוצה להם?
האם יודע ונהנה לשהות בנינוחות על הצדדים (ללא תמיכה)?
האם מכיר את תנוחת הערסול והאם נהנה ממנה?
קצת הרבה, אני יודעת... נסי לענות לי בפירוט אפשרי ונמשיך...

המענה לטונוס מוגבר ניתן בעיקר באמצעות סוגי מגע מסויימים, סוגי תנועה , דרכי החזקה שלו שימוש באביזרים כמו מנשא, פוף, ערסל ועוד...
את מאד מוזמנת להתקשר ולהתייעץ: 054-4666397
שיהיה המשך יום מצוין
מיכל :-)
   תשובות:נעמי 13:38 22/02/2012
   תשובותנעמי 13:50 22/02/2012
הלידה היתה יחסית מהירה ההריון. מצג ראש כל הזמן הריון תקין למעט צירים במהלך החודשים האחרונים.
השינה האהובה עליו היא על הבטן (יותר בטוח אבל לא רק הוא ישן גם על הגב במהלך היום)
צדדים הוא לא מחזיק מעמד הרבה זמן ולא אוהב.
במשך היום הוא בטרמפולינה, סלקל, על הגב עם מובייל, או אוניברסיטה, לא משתמשת במנשא, כשהוא על הבטן מרים רק את הראש לראות תמונות שסביבו אבל הידיים מאחורה הוא מניח את הראש על הלחי כדי לנוח,
מבחינת שכיבה על הצד אולי באמת אני יעבוד על זה יותר.. כי אין לו את זה.
לדעתי יש לו הרבה בגדים שמקשים את ההתפתחות כי יש לנו בית קר אני שמה לו 2 גופיות תיקתקים ומכנסון ומעל זה אוברול או בגד. אם הוא בלי בגדים הוא מרים רגליים לגובה.

לגבי עירסול לא משתמשת הרבה בתנוחה...

אשמח לשמוע כיצד לעזור לו להתפתח יותר טוב...
   ממשיכים...מיכל שוטלנד 19:00 22/02/2012
הי נעמי,
בלי לראות אותו אני ממש לא יכולה לומר לך בבטחה שהענין הוא אכן טונוס גבוה. לפי מה שאת מתארת, אני לא סגורה על זה. הרבה פעמים האבחנה בענין הזה לא מדויקת.
בכל מקרה, תינוק בגילו, אמור לשכב על הבטן בצורה טובה, להרים ראש כולל הישענות על האמות והמרפקים וגם להניח על הלחי לצרכי מנוחה.
כרגע הוא מרים ראש בצורה לא נכונה ולא משתמש בגוף שלו בצורה נכונה ויש לזה השפעה על המשך ההתפתחות.
לגבי השכיבה על הצד, זה חשוב ביותר. יכול להיות שתתקשו בזה מכיון שלפי מה שאת מתארת, הוא כבר רכש לעצמו הרגלי תנועה/יציבה לא כל כך מאורגנים שעלולים להקשות עליו גם את השהייה הנינוחה על הצד.
אם אני מבינה נכון, נשמע שבמשך היום הוא נמצא הרבה על הגב או בטרמפולינה, סלקל... אלו תנאים שבהם יהיה לו קשה יותר ללמוד את מה שהוא אמור ללמוד.
אין ספק שיש קשר לכמות הביגוד. תינוקות בעונה הזו מתפתחים לאט יותר, אלא אם כן מארגנים להם סביבה חמה ללא בגדים לפחות שעה ביום.
תנוחת הערסול חשובה לו ביותר. גם לנושא השכיבה האיכותית על הבטן, לנושא השהייה על הצדדים ובכלל להמשך ההתפתחות.
נסי ותראי איך הוא מגיב. (בערסול, העורף מונח על מרפק אחד שלך, הברכיים על השני, שתי הידיים מתקרבות לקו האמצע והגב מתעגל לכיוון הרצפה). אם הוא מתנגד, ממליצה לך בחום לקבוע מפגש כדי לקבל ייעוץ יותר מדויק, תרגילים שמתאימים לכם וגם תרגול משותף כדי שאת תלמדי איך לבצע את הדברים בצורה נכונה.

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו