צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
ליווי התפתחותי
מנהל/ת הפורום: עדי שטרסמן
  עדי- אני בטוחה שכבר קראתי את זה איפושהוא ואני לא זוכרת - איילו 12:08 11/07/2007
מהם הנזקים שעלולים לקרות כתוצאה מזירוז התינוק/פעוט תנועות שהוא עדין לא עושה אותם בעצמו. לדוגמא: להוליך אותו על רגליו, להושיב אותו וכו'.
   האצת התפתחותעדי שטרסמן 07:26 13/07/2007
שלום איילו,

שאלה מעניינת שאלת וגרמת לי חשק לכתוב על כך מאמר לאתר שלי, דבר שלבטח יקרה בקרוב.

אענה בקצרה לגבי דברים עיקריים:
הושבת תינוק טרם הזמן עלולה לגרום ל:
* נזקים לעמוד השדרה ואפילו עקמת בגיל מבוגר יותר
* פגיעה במערכת ההצלבה
* הילד הופך תלותי משום שהתינוק אינו יודע להתיישב לבד ובעיקר אינו יודע לצאת ממצב של ישיבה.
* פגיעה בתפיסה המרחבית משום שהתינוק לא חווה את תהליך ההתיישבות מעמידה על שש או משכיבה אלא מונח לפתע במצב של ישיבה.
* מניסיון - הושבה טרם הזמן גורמת פעמים רבות להטיית הראש לצד אחד.

הולכה טרם הזמן - יש העושים זאת עם הליכון, יש הנותנים יד לתינוק בכל עת ומוליכים אותו בלי שהוא בקש יד בעצמו.
באופן כללי הדבר גורם לקושי וסטיבולרי (שיווי משקל) כי התינוק לא לומד לבד להטות את גופו מצד לצד, לעתים דריכה לא נכונה על האצבעות של כפות הרגליים, הטיית הגוף קדימה תוך כדי הליכה (אם מדובר בהליכון), קושי בויסות התנועה כי ההליכון הוא זה שקובע את הקצב ולא גופו של התינוק.

אלה דברים שעולים לי כרגע.

מעבר לכך, אי אפשר לשכוח את ההיבט הפסיכולוגי של האצת שלבי התפתחות. הרי מה זה משנה אם מדובר בתחום המוטורי או בכל תחום אחר? אני מאמינה שהאצה בכל תחום גורמת ללחץ על התינוק/הילד שכן הוא מרגיש שדוחפים אותו לדבר שהוא עוד לא בשל אליו.

מקווה שתשובתי מספקת אותך,

עדי

www.metaplim.co.il
052-8564444
   תודה עדי ועודאיילו 07:47 13/07/2007
למעט הנושא הפסיכולוגי וההשפעות ארוכות הטווח, הנזקים המיידים כגון: אי יציבות ושיווי משקל,תלותיות,קושי בויסות התועה וכו' - הן בעיות שבכל זאת נפתרות בסופו של דבר לאחר השתרשות הישיבה וההליכה (כי הרי אף ילד לא נשאר בשלב הזחילה...), לא?
כמובן שאינני מנסה להמעיט ולבטל את בעיות, חשוב לי להבין את התשובה עד סופה.
מדובר לא במקרה פרטי שלי, אלא של חברה.
   המשך על האצת שלבי התפתחותעדי שטרסמן 08:20 13/07/2007
לא, בכלל לא.
ברור שאף אחד לא נשאר בשלב הזחילה, כולם ילכו בסוף, "הוא ילך כמו כולם" אומרים על מי שהתפתחותו מתעכבת.
אבל השאלה היא באיזה מחיר.
קושי בויסות תנועתי, קושי בשיווי משקל, חוסר סימטריה וכו' אינם נפתרים לרוב מאליהם. החסרים ילדים ואנשים עם קשיים תנועתיים? אנו רואים השפעות של ההתפתחות המוטורית על ילדים במערכת תפקודים מגוונת.
האם בהכרח הושבה טרם הזמן תגרום ל-XYZ? אינני נביאה. מנסיוני ראיתי שכן. נסיונם של אחרים מראה שכן. כיום מדברים גם על השפעה על השלד (עקמת=סקוליוזיס) ולא רק על קואורדינציה. האם אין תפקידנו כהורים לעשות את המקסימום למען מיצוי הפוטנציאל של ילדינו? כאימא אני לא לוקחת סיכונים בהפרעה להתפתחות של ילדיי. הידע המקצועי שלי והניסיון שלי הראו לי כי יש השפעה שלילית להאצת שלבי ההתפתחות ולשאלתך המחודשת - הדבר לא נפתר מעצמו.
בנוסף, כשמתרחקים מגיל הינקות לוקח זמן ארוך יותר לפתור קשיים תנועתיים. מדוע ליצור אותם מראש?

אני מבינה שאת מנסה לשכנע חברה לא להאיץ שלבי התפתחות של תינוקה. אשריה שזכתה בחברה כמוך. אני מקווה שהיא תקשיב לך. אם לא, זכרי שזו בחירתה כאם וזכותה לכך. לעתים זה קשה ואני נתקלת בכך הרבה כמטפלת, אך אלה החיים.

עדי
   תודה עדי. שבת שלום!איילו 09:22 13/07/2007

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו