צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום כירופרטיקה
מנהל/ת הפורום: דר' רונן מנדי, כירופרקט
  כאב גב תחתון הודיה 16:05 28/10/2007
ד"ר רונן מנדי שלום רב !!!

אני בת 33 ולפני כשנה וחצי הרגשתי תחושה של היפואסתזיה ברגל ימין וגב תחתון שלאחר מכן התלווה לסימפטומים כאב גב תחתון + התכווצויות ברגליים + כאבים בכפות ידיים+כאבים בצוואר+תחושת שריפה באזורים שונים בגוף ונימולים בגב תחתון והרגליים

הופניתי לביצוע בדיקות CT ו MRI עמוד שידרה מותני.
רצ"ב תוצאות בדיקת ה - CT מיום 05/2006:
L2-L3, L3-L4: בלט דיסק קל ללא לחץ על התעלה או הפורמינות.
L4-L5: פריצת דיסק בינונית ולחץ קל על התעלה. היפרטרופיה קלה של הפלבום.
L5-S1: עם בלט דיסק קל ללא לחץ.

רצ"ב תוצאות בדיקת ה - MRI מיום 11/2006:
עמוד השידרה תקין ללא עדות לשברים, פריקות או שינויים הרסניים בחוליות.
התעלה הספינלית ברוחב תקין.
בגובה L4-L5 מודגם בלט דיסק דיפוזי עם לחץ קל על השק, ללא לחץ על השורשים.
פרט לכך אין עדות לבלטי דיסק אחרים או לחץ אחר על שק או שורשים.
*** בנוסף עברתי CT עמוד שידרה צווארי - תקין

שאלותיי הן:
1) האם כל התחושות שאני מרגישה הינם מבעיות עמוד השידרה?
2) איזו בדיקה יותר מדוייקת והאם ייתכן שאין קורלציה
מוחלטת בין שתי הבדיקות.
3) עברתי טיפולים אלטרנטיביים+צריבת דיסק+2 זריקות אפידורל
אך הכאבים עדיין קיימים בגב תחתון+ רגליים.האם הכאבים
ברגליים הינם מהגב ועל אילו טיפולים הינך ממליץ לי
בהמשך?

*** אודה לך מראש על תגובתך והתייחסותך בנידון.

בברכה,
הודיה
   תשובה לירידה תחושתית ברגל וגב תחתון + כאבי צוואר וכפות ידייםדר. רונן מנדי, כירופרקט 23:04 28/10/2007
שלום הודיה,
פיענוח צילומי ה-CT וה-MRI יכולים להסביר ירידה תחושתית ברגל ובגב התחתון.
בין החוליות המותניות יוצאים עצבים שמובילים מהמוח לגב התחתון, למעיים, לרחם, לשחלות, לשלפוחית השתן ולרגלים.

מבחינה תחושתית - עצבים מותניים שונים מובילים לאיזורים שונים של הרגלים.

חלק מהאיבחון של איזורי הירידה התחושתית (היפואסתזיה) - יכול להיגזר מאיזורי חוסר התחושה.

צילומי CT מראים דברים שונים מצילומי MRI.
CT מדגים איזורים של רקמות סמיכות - עצמות ורקמות רכות.

MRI - מדגים בעיקר רקמות שומן ונוזלים.

אי אפשר להשוות בין שני סוגי הבדיקות, למרות שלעיתים אפשר למצוא קשר מאושש בין הבדיקות, אך לא בהכרח.

בפיענוחים שצותתת בשאלתך מצויינים בלטי דיסק שנראו ב-CT מה-5/2006 ב-L2-3 ו-L3-4, שאינם מוזכרים בפיענוח ה-MRI מה-11/2006.

Cפיענוח ה-CT מצויינת פריצת דיסק בינונית ב-L4-5 עם לחץ קל התעלה והיפרטרופיה- התנפחות ייתר של שריר תומך השדרה, אך יש התייחסות שונה בפיענוח ה-MRI.

כפי שאמרתי הבדיקות השונות מדגימות/מדגישות מבנים שונים.

אך אפשר ללמוד מהן שיש קשר לעמוד השדרה שיכול להסביר את התופעות שתיארת בגב התחתון וברגלים.

העצבים שיוצאים מתחת לחוליה המותנית הראשונה מובילים למפשעות.

העצבים היוצאים מתחת לחוליה L2 יכול להיות קשור לעצירות ובעיות נשימה. העצבים התחושתיים מובילים לשרירי הירך הצדדיים מעל הברך.

העצבים שיוצאים מתחת לחוליה L3 יכולים להסביר כאבי מחזור, בעיות בתפקוד הרחם/כיווץ רחם ומובילים אל גם אל השחלות והחצוצרות וכאבי ברכיים.

העצבים שיוצאים מתחת לחוליה L4 יכולים להסביא כאבי גב תחתון, סכיאטיקה, תדירות גבוהה בהטלת שתן. ומובילים לשרירי הרגל המרכזית והאחורית.

העצבים שיוצאים התחת לחוליה L5 יכולים להיות קשורים לסכיאטיקה, מובילים אל שלפוחית השתן, יכולים להיות קשורים לעצירות, נפיחות בכפות הרגלים, כאבי שרירים ברגלים, חולשה ברגלים, רגלים קרות.

העצבים מתחת לחוליה עצם עצה 1 (S1) מובילים לגיד אכילס, קשורים לכאבים ולחץ באזור בין הגומות בגב התחתון/ישבן.

אין התייחסות בפיענוח הצילומים לכאבי הצוואר ובכפות הידיים.
יש קשר בין סוג פעילות כפות הידיים לעצב הרלוונטי, ולהשפעה על האצבעות השונות.
העצבים מעל חוליה צווארית חמישית מובילים לכתפיים.

העצבים מעל חוליה צווארית שישית - מובילים לזרועות, למרפק, לכפות הידיים ולאצבעות האגודל (1) והאצבע (2).

העצבים מעל החוליה ה-7 מובילים אל הכתפיים, הזרועות, המרפקים, האמות, כפות הידיים ואל האצבע האמצעית (3).

1. כן - יש קשר בין המימצאים המתוארים לבעיות בעמוד השדרה.

2. כל בדיקה מדוייקת לצרכים שלה, החוכמה לקשור בין המימצאים השונים לסבל ולבעיות במקרה שלך.

יש פרטים רבים שניתן לראות ולהבין מצילומי CT ו-MRI שאינם מצויינים בפיענוחים שציתתת.

א. אולי לא הייתה אליהם התייחסות בפיענוחים?

3. צריבת דיסק וזריקות אפידורל - מטפלים בסימפטום ולא פותרים את הבעיה שבעקבותיה נוצר בלט/פריצת הדיסק.

טיפולים אלטרנטיביים - אלו? - רוב הטיפולים האחטרנטיביים טובים להרגעת כאב, אך אינם מתייחסים לבעיית יציבות השדרה שמתבטאת בין הייתר בבלטי ופריצות דיסק.

הטיפול הטוב ניותר שאני מכיר לייצוב עמוד השדרה ופתרון בעיות בלטי דיסק ולחץ על עצבים הוא הטיפול הכירופרקטי.

אבל כדי לדעת אם כירופרקטיקה מתאימה לטיפול במקרה שלך - חשוב שתיבדקי על ידי דוקטור/ית לכירופרקטיקה - שיבדקו אותך גופנית ויקשרו את מימצאי הבדיקה הגופנית למימצאי בדיקות ההדמייה ונדיקות אחרות שאולי עברת, ולתפקוד איברים פנימיים בגופך.

ללא בדיקה שלך, ההמלצה וההתייחסות שלי הם כלליים בלבד.

אני ממליץ שתיבדקי על ידי דוקטור לכירופרקטיקה.

לבריאותף והחלמתך,

דר. רונן מנדי, כירופרקט
www.dr-ronen.com
1800-39-40-40

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו