צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום פסיכולוגיית תינוקות ופעוטות
מנהל/ת הפורום: ענבל צור-שולשטיין, נורית גולדמן,ענת בן דוד
  ביתי לא מראה לי אהבה - בגלל מרמור שלי ??שלי 08:44 29/07/2007
בוקר טוב,

אני נמצאת קצת במצוקה.
אני מצטערת מראש על אורך ההודעה ...

ביתי בת שנתיים וחצי. ילדה מתוקה, שמחה וחייכנית.
ביתי הינה ילדה של אבא.
יש לנו עוד תינוקת בת 8 חודשים.
המטפלת ששומרת על התינוקת הייתה גם המטפלת של ביתי הבכורה.
אני עובדת במשרה מלאה ומגיעה הבייתה אחה"צ - בסביבות 16.
ביתי חוזרת מהגן ( ע"י בעלי או ע"י אמי או אחותי ) כל יום ב 13. המטפלת מקבלת אותה, רוחצת אותה ומשכיבה אותה לשנת צהריים.
אין ספק שאני משחקת עם ביתי הרבה, אך גם מטילה עליה משמעת וגבולות, מה שהמטפלת בטוח עושה פחות ( מוותרת לה ) וגם בעלי יותר רך ממני.

המצב בבית כרגע הינו שביתי לא מוכנה שאני אעשה איתה דברים ( החל מאמבטיה, להלביש וכאלה בלשחק ואפילו לעשות קוקו :-) ) אם בבית נמצאים או אבא שלה או המטפלת.
כשאני שואלת אותה כמה אמא יש - היא עונה אחת וכמה את שמה של המטפלת - היא עונה הרבה, כל שהיא מבינה שאני אמא שלה, אך אתמול במקרה שאלתי אותה, אחרי סצנה נוספת שהיא לא רוצה את אמא, אם היא לא אוהבת אותי - היא ענתה שלא ושהיא רוצה את המטפלת בתור אמא.
זה מאד מאד כואב לשמוע את זה !!!
אציין שכשהמטפלת או אבא שלה לא נמצאים באיזור, היא מוכנה שאני אלביש אותה ואפילו מראה לי חום ואהבה. לדוגמא - אתמול היינו בתוך הבריכה רק שתינו והיא כשביקשתי חיבוק ונשיקה - היא מייד נתנה לי, למרות שהיא לא נותנת חיבוק ונשיקה מיוזמתה.
אציין בנוסף, שמערכת היחסים שלי עם בעלי מצויינת ואנחנו מתחבקים ונותנים נשיקות הרבה בבית. מאד חשוב לנו החום והאהבה בבית.

קצת על עצמי, אני עובדת במשרה מלאה עם תלות מאד כבדה במשכורת שלי. אנחנו חיים באזור שרוב הנשים והאמהות לא עובדות. כתוצאה מכך, אני קצת מרגישה ממורמרת שאני צריכה ממש לעבוד בשביל הכסף ולא בשביל ההנאה. בנוסף יש בי מרמור על מספר נושאים שלא קשורים למבנה המשפחה כמובן ( אוטו ישן, לדוגמא ). יש מצבים שבהם המרמור והרצון שלי להציב לביתי גבולות מוציא אותי מהדעת ואני צועקת עליה.
אני יודעת בדיעבד שכנראה זו תגובה מוגזמת מידי, אך אני לא יודעת איפה לאזן את הגבולות עם יכולת הנתינה וקבלת האהבה.

אשמח לעצות ולדעת אם המקרה שתארתי הינו חריג או שאולי כבר אין מה לעשות וביתי לא תאהב אותי ...
   לא מראה אהבהענבל 20:41 29/07/2007
שלום שלי.

ילדים רבים מראים "העדפה" לאחד מההורים בתקופה מסוימת בחייהם, והעדפה זו יכולה גם להשתנות ולהתחלף בין ההורים בתקופה אחרת. אין זה אומר כלל וכלל שהילד אינו אוהב את ההורה השני.
אין שום ספק שבתך אוהבת אותך- את דמות משמעותית בחייה ותמיד תהיי כזו. נראה כי המצב שנוצר כיום נובע מכך שיש לה תקופה של "העדפת אבא", ומכיוון שהיא קלטה שאת מאוד מגיבה לכך- היא מעצימה את ההתנהגויות האלו עוד ועוד.
זוהי תכונה של ילדים, שכאשר הם רואים שהתנהגות מסוימת גורמת להורים לתגובה רגשית מועצמת- הם נוטים לחזור עוד ועוד על התנהגות זו- גם אם מדובר בתגובה רגשית שלילית של ההורה.
לכן- הזכירי לעצמך שוב ושוב שבתך כן אוהבת אותך- וככל שפחות תגיבי לכך, ותראי לה שאינך מתרגשת מהעניין- כך בהדרגה היא תרגיש פחות צורך להדגיש את העדפתה לאחרים.
יתכן שעדיין תמשיך להיות לה העדפה כלפי אבא והמטפלת למשך תקופה מסויימת, אך זה כבר לא יהיה עניין גדול, והיא תוכל לבטא בחופשיות גם את אהבתה אלייך.

בברכה,
ענבל צור שולשטין
(M.A.) פסיכולוגית קלינית
קבוצת שיח
www.siachgroup.co.il
   ענבל - תודה רבה ושאלה על התגובהשלי 07:38 30/07/2007
תודה רבה על ההסבר.
כשאת מציינת לא להגיב יתר על המידה, משמע - כשביתי אומרת לי "לא אמא - רק אבא ילביש אותי" - פשוט לזרום איתה, לעזוב את החדר להמשיך בעיסוקיי - בלי לדבר איתה על זה ?
   לשלי-ענבל 19:11 30/07/2007
בדיוק כך.
את יכולה להגיד לה משהו בסגנון של: את רוצה שאבא ילביש אותך? בסדר גמור. בואי נראה אם אבא יכול עכשיו.
(וכמובן לא בטון כועס ונעלב, אלא בטון ענייני ומקבל).
ואז אפשר לקרוא ביחד לאבא ולבקש שילביש אותה.
כך היא תראה שאת לא עושה מזה עניין.

בברכה ובהצלחה,

ענבל צור שולשטין
(M.A.) פסיכולוגית קלינית
קבוצת שיח
www.siachgroup.co.il
   ענבל - ככ תודה - זה כבר עוזרשלי 10:10 31/07/2007
דבר ראשון - קיבלתי את עצתך ואנחנו ממש לא עושים מזה עניין.
בנוסף, אני כבר בטוחה שביתי אוהבת אותי ואני לא צריכה יותר חיזוקים.

אני מאד מאד מאד מודה לך !!!
אף פעם לא האמנתי שבאמת אפשר לפתור דברים בלי להכיר את המשפחה, אך אני מבינה שיש פעמים שההתנהגויות הינם דומות ומוגדרות בתור 'תופעה ידועה' שניתן לפתור.

תודה ושבוע מקסים
שלי
   זה נהדר שלי! שמחה שיכולתי לעזור. ענבל 21:57 31/07/2007

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו