צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום פסיכולוגיית תינוקות ופעוטות
מנהל/ת הפורום: ענבל צור-שולשטיין, נורית גולדמן,ענת בן דוד
  מסגרת חדשה של צהרוןאפרת 09:21 22/10/2007
תאריך: 9:10 22.10.2007מאת: אפרת
נושא: מסגרת חדשה של צהרון
בני בן ה-4 התחיל השנה מסגרת חדשה של גן עירייה. ההסתגלות הייתה מעט קשה בימים הראשונים. אח"כ בני התרגל ושיתף פעולה בגן, במשחקים, חברים ועם הגננת... לאחר חודש בגן החל הצהרון, ושוב בני (כבר שבוע שלישי בצהרון) החל עם קשיי הסתגלות. הצהרון נמצא בכיתה אחרת, עם ילדים חדשים (נמצאים איתו רק 4 ילדים שהוא מכיר מהגן שלו). בני הוא ילד חכם מאוד אך הוא ילד מאוד סגור מבחינה רגשית, הוא לא משתף במה שעובר עליו. הוא החל לכסוס ציפרוניים מאז שנכנס לגן והחמיר עם כניסתו לצהרון, ואני מבינה שזה נובע מפחד וחששות. כשאני הולכת לאסוף אותו מהצהרון אז פעם אחת מצאתי אותו עם התיק על גב והבנתי שהיה כך במהלך כל הזמן באותו היום שעבר מהגן לצהרון, ולא רצה להשתתף בחוג, פעם אחת ראיתי אותו בדיוק רב עם שני ילדים, לא רוצה להשתתף ביצירה וכו'... אציין כי בני הוא ילד שאוהבים להיות בחברתו ולכן מוזר לי לראות אותו מתוסכל כ"כ מהצהרון והמצב...
מידע אני מוציאה ממנו בכך שאני מספרת סיפור על ילד אחר ומשתפת אותו בסיפור, בחרתי סתם בשם של ילד יואב שהלך לגן חדש וצהרון חדש ... ודיברנו וסיפרנו ומבני הבנתי כי לא כיף לו בצהרון כי יש לו חברים אבל הם לא חברים טובים, לא רוצים לשחק איתו כי הוא לא רוצה לשחק איתם, מרביצים, הוא רוצה להיות עם אבא ואמא, רוצה להיות בבית....

הגננת בגן התקשרה אלי לפני כשבוע ואמרה לי שכל היום בני מוטרד מהמחשבה שהוא צריך ללכת לצהרון ושואל שאלות מי יהיה בצהרון, האם ילך לצהרון וכו'... וזה פוגע לו בתפקוד בגן בבוקר וחבל אחרי שהוא הסתגל כבר לגן ...

ניהלתי שיחה עם הגננת בצהרון והיא אמרה שיש שיפור הוא בוכה רק במעבר מכיתת הגן לכיתת הצהרון. התחילו גם חוג חיות ואני רואה שבני מתלהב מאוד מהחוג.

אתמול גם אמרתי לבני שנזמין השבוע חבר הביתה והוא מאוד שמח.

אך מטריד אותי שבני כל בוקר שואל אם הוא הולך לצהרון עם נעמה (שם הגננת), ומתקשר אלי עם אביו בדרך לגן ושואל אותה שאלה, מתקשר אח"כ לאביו מהגן ושואל שוב את אותה שאלה. ושאני שואלת אותו למה תמיד הוא שואל שאלה זו הוא אומר כי ככה הוא רוצה ושתמיד הוא ישאל. האם זה יכול להעיד על משהו זה מטריד אותי. במיוחד שאני יודעת שעדיין קשה לו במסגרת הצהרון.

תודה

אפרת
   הסתגלות לצהרוןמיכל נחמיאס 21:45 04/11/2007
אפרת שלום,
קודם כל סליחה על העיכוב במתן התשובה. מאחר שעבר זמן רב יתכן כי המצב השתנה בינתיים, ושבנך הסתגל גם למסגרת הצהרון.
העובדה כי רוב ילדי הגן אינם ממשיכים איתו לצהרון אכן עושה את ההסתגלות לקשה יותר. הוא גם חשוף לזה שיש ילדים שהולכים הביתה והוא לא. לא ברור לי מדבריך האם את חושדת שמשהו מתנהל שם שלא כשורה? אם אלו חששותיך הייתי מנסה לברר זאת כמה שניתן. אפשר לנסות לשאול הורים אחרים איך הם מתרשמים, לברר טוב יותר עם צוות הצהרון מה עושים בצהרון ומה מצבו של בנך. כל עוד את לא רגועה לגבי מה שמתנהל שם יהיה לך קשה לשדר לבנך מסר מרגיע.
הרעיון של להזמין חבר הביתה הוא רעיון טוב. כדאי לנסות להזמין ילדים מהצהרון, אולי את אלו שעוברים איתו מאותו הגן.
האם הילדים בצהרון הם בני גילו או גדולים ממנו? אם רוב הילדים גדולים יתכן שהוא מרגיש בעמדת נחיתות ולכן מתקשה להשתלב.
האם ילדים אחרים מהגן הולכים לצהרון אחר? האם יש אפשרויות אחרות? כל אלו שאלות שכדאי לחשוב עליהן.
בכל מקרה, אני מקווה שהמצב השתפר ושההסתגלות מתקדמת יפה,
בברכה,
ד"ר מיכל נחמיאס
פסיכולוגית קלינית
קבוצת שיח
www.siachgroup.co.il

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו