צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום להיות אבא
מנהל/ת הפורום: ד"ר גיל גולדצוויג
  שאלה חדשה של הילדהאודי 18:10 02/11/2008
גילי שלום
יש לנו בת בגיל 8. היא בת יחידה בנתיים. בימים האחרונים היא שואלת כל הזמן בכל הזדמנות אם היא ילדה טובה. כל פעם אמא אני ילדה טובה? אבא אני ילדה טובה?. לפעמים זה בזמן שאנחנו מתעסקים איתה ולפעמים זה בזמן שאנחנו עסוקים בדברים אחרים. גם כאשר יש אנשים בבית. כל הזמן אנחנו עונים בחיוב ומחזקים אותה שהיא ילדה טובה. גםשאלתי אותה למה היא שואלת את זה והיא לא ענתה. שאלתי היא האם זה מעיד על משהו רציני או משהו שמפחיד אותה, ומה לעשות?
   עד שהפסיכולוג יענה גילי אבישי 12:22 02/12/2008
עונה אינטואיטיבית בתור אמא-
הייתי שואלת מה זה אומר ילדה טובה או אולי מה זה אומר ילדה לא טובה.
הייתי שואלת מי היא מכירה שמשתמש במינוח הזה ומתי משתמש בו.
הייתי מחזירה את השאלה אליה-מה את חושבת ?
הייתי שואלת שאלות על יד ,למשל מי לדעתך(מבין חברותיה נניח) ילדה טובה ומי לא, אולי האם אתה אבא טוב וכו.
   ילדה טובהגילי גולדצויג 20:15 02/12/2008
גילי - את גוזלת את פרנסתי...אני אנסה בכל זאת להוסיף משהו על התגובה הענינית של גילי.
באופן כללי (בלי קשר לשאלה הספציפית של אודי) כשיש שינוי בהתנהגות של ילד חשוב לבדוק אם קרה משהו וכן האם ההתנהגות מופיעה בכל ההקשרים או רק במקום מסויים. לפעמים שומעים משהו ממבוגר או מילד אחר או לפעמים הערה תמימה של מורה יכולה להתפרש בצורה בעייתית כך למשל יכול להיות פחד אם אני אהיה לא טובה אז יקרה לי משהו רע או שאלך לגהינום. לא תמיד אפשר לדעת אבל חשוב לנסות לברר בעדינות. כמו כן חשוב לברר מה המושג שיש לילדה מה היא מתכוונת בלהיות טובה ואולי לנסות לברר מדוע זה חשוב. תמיד אפשר להשתמש בדוגמאות מעצמכם - זה הדאיג אותי כשהייתי קטן או היום בעבודה מישהו שאל אותי... ואז דרך הדוגמא להעביר את המסר שרוצים.
על פניו זה לא מעיד על משהו רציני - ילדים ביחוד בגילאים הללו כאשר החשיבה והמושגים הולכים ומתעצבים יכולים להתקע על משהו שמטריד אותם ובמקרים רבים זה חולף מאליו. המסר שצריך ךעבור הוא שניתן לדבר על כל דבר, צריך להקשיב וגם ללכת בדרך ביניים של לא לעשות מזה "יותר מדי" ענין. השאלות שגילי הציעה נראות לי מאוד לענין לשאול אותה מי ילדה טובה וכו'
גם היא לא עונה חשוב לציין שאתם רואים שהיא מוטרדת ובאותו הקשר להעביר את המסר שאתם אוהבים ודואגים בכל מקרה ושמה שחשוב הוא המאמץ (לא בהכרח התוצאה). אם זה לא חולף או לחילופין הולך ומתגבר צריך לחשוב שוב
גילי גולדצויג

שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו