צור קשר פורומים חנות אינדקס פוסטפרטום הצילו צירים מאמרים חדשים ראשי
פורום רצפת האגן
מנהל/ת הפורום: סיון נבות
  בעיות בקרקעית האגן- צניחת רחם ועצירויות, כיצד מטפלים???מודאגת... 09:55 22/10/2012
    תגובה
שלום רב, אני בת 31 בהריון ראשון בשבוע 17.
לפני כשבוע הרופא איבחן אצלי צניחת רחם דרגה 2 (יש לציין שאני מורה לספורט ועוסקת בספורט בקביעות, מודעת לקרקעית האגן ומבצעת תרגולים, תקופה של שנים...)
אני סובלת מילדות מעצירויות. עד לפני כשבועיים/ שלושה, עברתי את התקופה הראשונית של ההריון ללא קשיים בשירותים. בתקופה האחרונה העצירויות התגברו...
יש לציין שפעמיים קרה לי שכל הלילה הסתובבתי לשירותים וחזרה במטרה להתרוקן, אך לשווא. הקושי בהתרוקנות התחיל להשפיע במקביל גם על שלפוחית השתן. הרגשתי שיש לי צורך במתן שתן, התעוררתי מהשינה, עם לחץ ולא הצלחתי להוציא שתן. כך היו מספר ניסיונות מתסכלים ומלחיצים (בעוד אני מרגישה שאני חייבת להטיל שתן ושהשלפוחית מלאה מאוד). בסופו של דבר לאחר ייאוש ולחץ וכשהגיע הבוקר, החלטתי לשים נר, שיוביל ליציאה (יום לפני כן- בבוקר ולפני שהלכתי לישון שתיתי מיצוי שזיפים, שבד''כ מסייע, אך הפעם לא עזר כך שעברתי לנר). כעבור שעה וחצי/שעתיים היתה יציאה ואחר כך גם השתחרר הלחץ ויצא שתן(בדיוק אותו תהליך שהיה לי בפעם הראשונה שנתקלתי בקושי הזה).
התחושה שלי היא שהעצירות משפיעה על השלפוחית ומונעת מימנה להפריש שתן.יתכן??
בשבוע שעבר כאשר הרופא איבחן את צניחת הרחם כדרגה 2 ונתן לי שבוע מנוחה בבית, איסור על פעילות גופנית והפנייה לחוו''ד של רופא להריון בסיכון גבוה, נלחצתי מאוד. איך ייתכן שעם כל המודעות שלי, פעילות גופנית קבועה סדירה, ריבוי של שתיית מים ואכילה נכונה, הגעתי למצב הזה???? האם יש קשר למאמץ ולעצירויות בשירותים?
מה עליי לעשות? איך אפשר למנוע את המצבים שבהם לא הצלחתי להטיל צואה ושתן ? לשים נר זה בסדר בהריון?
איך אפשר לשפר את מצב צניחת הרחם?
האם יש סיכוי שיהיה עליי להימנע מפעילות גופנית ועמידה לאורך כל ההריון ? (כדי למנוע את הירידה והמשיכה של כל העסק כלפיי מטה).
מאוד מלחיצה אותי העובדה שאני רק בתחילת השליש השני וכבר קיימים התסמינים הללו והרחם כבר במצב כזה, מה יהיה כאשר איהיה בחודשים מתקדמים והתינוק כבר ישקול ותיהיה משיכה גדולה יותר?
גם היום אני ממשיכה לעשות תרגילים לשריריי קרקעית האגן (שאיבת הבטן פנימה בעת הוצאת אוויר ובנשיפה- שיחרור שריר הבטן).
אני נואשת, לחוצה ומפוחדת...
ממתינה בקוצר רוח לתשובתך...
תודה.
המודאגת...
   בעיות רצפת אגן בהריוןסיון נבות 22:28 27/10/2012
מודאגת יקרה,

ראשית, כבר בפתיחת התשובה אנסה להרגיע אותך לפחות בדבר אחד - הרחם לא יוכל לצנוח ככל שההריון מתקדם, משום שהרחם, בשלב בו את נמצאת, הוא כבר איבר חוץ אגני, ולכן אין סיכוי שיצנח כך סתם. בנוסף - מצב של "צניחת רחם" בהריון (כלומר - צוואר הרחם יושב נמוך יותר באגן) זהו מצב פיזיולוגי בהריון, ולכן הריון אינו הזמן לאבחן צניחה, וגם לא מיד אחרי לידה, אלא כמה חודשים אחרי.
אבל... באשר לשאר התסמינים שציינת בשאלתך - ציינת תסמינים שיכולים להעיד על מצב של כיווץ יתר בשרירי רצפת האגן ורוב הסיכויים שנלווה לכך גם תפקוד בעייתי של דופן הבטן, שגם לה משקל משמעותי בתפקוד התקין בשמירה על איברי האגן, ההתרוקנות, היציבה ועוד. הייתי ממליצה לך להגיע להערכה של פיזיותרפיסטית ולטיפול עוד בהריון (אין שום בעיה לטפל גם בזמן הריון) ולהתאים את התרגול שעליך לעשות (יתכן שלבצע כיווצים של רצפת האגן זה דוקא מצב לא רצוי עבורך כי זה מה שיגרום לשריר להיות יותר מכווץ ולהפריע בהתרוקנות).

מאחלת המשך הריון נינוח ושלו,

סיון נבות,
מומחית בפיזיותרפיה לרצפת האגן (נשים וגברים)
www.physiotherapy.co.il
שיווק באינטרנט   ניוזלטר דיוור אלקטרוני   בניית אתרים   תקנון ותנאי שימוש © כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה  יצירת קשר   מנשא לתינוק   מצאי דולה   מי אנחנו